Surowce - istotne zmiany legislacyjne dla branży kosmetycznej

Program szkolenia:

 1. Podstawowe pojęcia dotyczące surowców kosmetycznych - substancja, mieszanina, substancja konserwująca, substancja promieniochronna, barwnik, nanomateriał.
 2. Substancje zakazane w produktach kosmetycznych, w tym substancje CMR - rozporządzenia Omnibus i zapowiedź nowych regulacji (Omnibus I-VI).
 3. Sytuacja prawna dotycząca istotnych składników kosmetycznych: ditlenek tytanu, parabeny, substancje ED.
 4. Substancje dozwolone do stosowania w kosmetykach i dozwolone w ograniczonych ilościach i określonych warunkach stosowania.
 5. Nazewnictwo surowców kosmetycznych. Procedura nadawania nazwy INCI.
 6. Wymagania dla surowców, w tym surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego.
 7. Substancje alergizujące w produktach kosmetycznych i prognozy zmian. Produkt hipoalergiczny.
 8. Aspekty środowiskowe dotyczące surowców kosmetycznych – silikony, mikroplastiki.
 9. Kompozycje zapachowe – ocena bezpieczeństwa i niezbędna dokumentacja. Zmiany legislacyjne dotyczące ważnych składników kompozycji zapachowych.
 10. Dokumentacja surowców kosmetycznych.
 11. Surowce kosmetyczne w świetle rozporządzenia REACH, narzędzia komunikacji w łańcuchu dostaw. Karta charakterystyki – nowe wymagania prawne.
 12. Oznakowanie surowców kosmetycznych zgodnie z rozporządzeniem CLP. 

Niniejszy program szkolenia podlega ochronie wynikającej z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Rozpowszechnianie, kopiowanie, adaptowanie, przekształcanie lub modyfikowanie programu szkolenia lub jego fragmentów bez uprzedniej zgody firmy THETA Consulting Sp. z o. o. jest zabronione.

 

Uczestnicy:
Szkolenie adresowane jest do osób chcących uporządkować, uzupełnić i pogłębić swoją wiedzę o surowcach kosmetycznych, do pracowników firm kosmetycznych oraz firm produkujących surowce kosmetyczne, do wszystkich osób zajmujących się oceną bezpieczeństwa produktów kosmetycznych. Zapraszamy również osoby zajmujące się sporządzaniem dokumentacji produktów chemicznych w tym kart charakterystyki i osoby zajmujące się przygotowywaniem etykiet produktów chemicznych oraz wprowadzaniem do obrotu towarów paczkowanych (kosmetyki, detergenty i inne).
 
Cel:
Celem szkolenia jest przedstawienie wiedzy dotyczącej surowców kosmetycznych. Omówione zostaną podstawowe grupy składników kosmetycznych ze szczególnym uwzględnieniem środków konserwujących, kompozycji zapachowej, związków chemicznych o udowodnionym działaniu alergizującym. Słuchacze zostaną zapoznani ze zmianami legislacyjnymi dotyczącymi stosowanych substancji chemicznych – problemy branży: substancje CMR, kompozycje zapachowe, surowce roślinne i zwierzęce; ,,kurczące się portfolio konserwantów”. Przedstawione zostaną również wymagania dotyczące dokumentacji w łańcuchu dostaw, dokumentacji niezbędnej do oceny bezpieczeństwa dla Safety Assessora (karta charakterystyki, specyfikacje, wyniki analiz).
 
Szkolenie poprowadzi:
mgr inż. Michalina Świerczyńska-Kraska absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej na kierunku technologia chemiczna, o specjalności technologia barwników, chemii gospodarczej i produktów kosmetyki kolorowej. Członek Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Audytor wewnętrzny dobrych praktyk produkcyjnych wg ISO 22176:2007. Ukończyła z pozytywnym wynikiem egzaminu ,,Kurs Specjalistyczny dla Safety Assessorów’’. Autorka wielu publikacji zamieszczanych w branżowych czasopismach i portalach internetowych - „Chemia i Biznes", ,,biotechnologia.pl”, Kwartalniku Chemicznym „Prawo i Wiedza”. Wykładowca - prowadzi szkolenia otwarte i zamknięte oraz wykłady na studiach podyplomowych UŁ „Bezpieczeństwo w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi” i „Jakość i Bezpieczeństwo Produktów Kosmetycznych”. W firmie THETA specjalista ds. produktów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa, specjalista ds. niebezpiecznych chemicznych produktów - kart charakterystyki, klasyfikacji i oznakowania produktów chemicznych.
 
Harmonogram szkolenia:
09:45 - 10:00 Logowanie uczestników
10:00 – 11:30 Wykład
11:30 – 11:45 przerwa
11:45 – 13:15 Wykład
13:15 – 13:30 przerwa
13:30 – 15:30 Wykład
15:30 – 16:00 sesja pytań i odpowiedzi

Termin: 2023-03-10
580 netto
PLN
/os.
Kod Szkolenia: SK/10032023

Osoby kontaktowe:

organizacja szkoleń otwartych
i zamkniętych

Justyna Krajewska

tel: 508 945 360
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.