CLP w teorii z uwzględnieniem najnowszych zmian
Cel
Celem szkolenia jest nabycie ogólnej wiedzy z zakresu rozporządzenia CLP, zapoznanie z kryteriami klasyfikacji substancji i mieszanin chemicznych oraz wymaganiami w zakresie oznakowania produktów chemicznych.
Uczestnicy
- Pracownicy działów bezpieczeństwa chemicznego.
- Osoby odpowiedzialne za zgodność z regulacjami w firmach chemicznych.
- Specjaliści ds. jakości produktów.
- Przedstawiciele firm zajmujących się produkcją, importem oraz stosowaniem substancji chemicznych.
- Wszystkich osób chcących pogłębić wiedzę na temat klasyfikacji i oznakowania chemikaliów.
Program
Informacje ogólne:
- budowa rozporządzenia CLP,
- cel i zakres stosowania,
- wyłączenia z rozporządzenia CLP,
- zmiany wydane do wersji pierwotnej rozporządzenia,
- podstawowe definicje,
- zgłaszanie klasyfikacji i oznakowania substancji.
Klasyfikacja substancji i mieszanin:
- klasyfikacja ze względu na zagrożenia fizyczne,
- klasyfikacja ze względu na zagrożenia dla zdrowia - omówienie kryteriów i elementów oznakowania:
- dotychczasowych klas funkcjonujących w CLP,
- nowej klasy obowiązującej od 01.05.2025 r. dotyczącej wpływu na układ hormonalny, - klasyfikacja ze względu na zagrożenia dla środowiska - omówienie kryteriów i elementów oznakowania:
- dotychczasowych klas funkcjonujących w CLP,
- nowych klas obowiązujących od 01.05.2025 r. dotyczących: wpływu na układ hormonalny, trwałości, mobilności, bioakumulacji i toksyczności.
Oznakowanie substancji i mieszanin:
- najważniejsze elementy etykiety,
- zasady pierwszeństwa dotyczące piktogramów,
- zasady pierwszeństwa dotyczące zwrotów określających zagrożenie oraz opublikowane zmiany,
- informacje uzupełniające na etykiecie, wyłączenia z oznakowania, wytyczne dla etykiet rozkładanych i cyfrowych,
- aktualizacja etykiety – najnowsze wytyczne.
Korzyści
- Zdobycie wiedzy na temat kryteriów klasyfikacji.
- Uzyskanie informacji o wytycznych w zakresie oznakowania.
- Aktualne dane o zmianach CLP i terminach obowiązywania.
Harmonogram
09:45 – 10:00 Logowanie uczestników
10:00 – 11:30 Wykład
11:30 – 11:45 Przerwa
11:45 – 13:15 Wykład
13:15 – 13:30 Przerwa
13:30 – 15:30 Wykład
15:30 – 16:00 Sesja pytań i odpowiedzi
UWAGA: Dostępne jest również szkolenie zamknięte - >>> ZGŁOŚ ZAPYTANIE <<<
Wykładowca
Kinga Wasilewska mgr inż. biochemii technicznej, absolwentka wydziału Chemii Spożywczej i Biotechnologii Politechniki Łódzkiej, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie REACH na Politechnice Krakowskiej. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych Uniwersytetu Łódzkiego „Bezpieczeństwo w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi” oraz „Jakość i bezpieczeństwo produktów kosmetycznych”. Z firmą THETA związana od 2012 r., w której zajmuje się opracowywaniem kart charakterystyki, klasyfikacją i oznakowaniem produktów chemicznych zgodnie z CLP, rejestracją substancji zgodnie z REACH, zgłaszaniem wyrobów do bazy SCIP, zgłaszaniem mieszanin do PCN oraz notyfikacją substancji.
Zapisz się do newslettera
Chcesz otrzymywać najnowsze informacje na temat naszej oferty szkoleniowej?
Zapisz się na nasz newsletter
Nie znalazłeś szkolenia dla siebie?
Pomożemy Ci znaleźć szkolenie odpowiadające Twoim potrzebom. Napisz na szkolenia@thetaconsulting.pl lub kliknij na przycisk poniżej aby przejść do formularza kontaktowego.